تهوع بارداری و ارتباط آن با جنسیت کودک

تهوع بارداری و ارتباط آن با جنسیت کودک | برخی از خانم‌ها در دوران بارداری خود فقط حالت تهوع دارند، اما برخی از آنها حالت تهوع و استفراغ را با هم تجربه می‌کنند. این مشکل معمولاً حدود هفتۀ ششم بارداری آغاز می‌شود، اما برخی از زنان ممکن است از هفتۀ چهارم نیز این مشکل را داشته باشند و در ماه‌های بعدی علائم شدیدتر شود. برخی زنان از هفتۀ ۱۰ ممکن است کمی بهتر شوند، اما برخی نیز ممکن است تا پایان هفتۀ ۱۵ این علامت را داشته باشند. تهوع ممکن است در طول بارداری قطع شود و سپس دوباره ادامه پیدا کند. درصد کمی از زنان نیز این علائم را تا زمان زایمان دارند.

تهوع بارداری و ارتباط آن با جنسیت کودک

آیا درست است که اگر در اوایل بارداری تهوع نداشته باشی، بچه پسر است؟

جواب به این پرسش کمی سخت است، زیرا هنوز به صورت قطعی تأیید نشده، پس باید گفت خیر، فرزند شما حتماً و ضرورتاً پسر نیست. بنابراین بهتر است تنها به خاطر اینکه خوش شانس بوده‌اید و تهوع ندارید، ناگهان یک اتاق لباس آبی نوزاد نخرید.

با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد هورمون‌هایی که در زمان داشتن جنین دختر تولید می‌شود می‌تواند در سه ماههٔ اول بارداری مادر را بیش از زمان پسر بودن جنین دچار تهوع کنند و پژوهش‌ها می‌گویند زنانی که در سه ماههٔ اول بارداری تهوع و استفراغ شدید دارند ممکن است احتمال بیشتری برای به دنیا آوردن نوزاد دختر داشته باشند. در پژوهشی روی یک میلیون زن که تهوع و استفراغ شدید بارداری داشتند، نیمی از زنان نوزاد دختر به دنیا آورند اما این پژوهش روی مادرانی انجام شد که به دلیل تهوع در بیمارستان بستری شده بودند و کارشناسان مطمئن نیستند که این نتایج چقدر قابل اعمال به زنانی است که از تهوع معمول بارداری رنج می‌برند.

اگر می‌خواهید جنسیت کودکتان را بدانید، سونوگرافی‌ اواسط دورهٔ بارداری، روش بسیار مطمئن‌تری برای تعیین جنسیت کودک است و البته، اگر شما به هر دلیلی آزمایش آمنیوسنتز داشته‌اید، می‌توانید با قطعیت بیشتری بدانید که فرزندتان پسر است یا دختر که البته این آزمایش اصلاً برای تمام مادران باردار ضرورت ندارد و فقط برای برخی از خانم‌های باردار لازم است.

این مطلب را برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

دکتر الهه زارعان

متخصص و جراح زنان و زایمان – فلوشیپ پریناتولوژی

دانشیار دانشکده پزشکی

عضو بنیاد FMF

جهت کسب اطلاعات تماس لطفا کلیک کنید

سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای خانم دکتر ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *