لاپاراسکوپی زنان چگونه است؟

لاپاراسکوپی روش درون بین و غیر تهاجمی در جراحی می باشد و  پیشگام  نوین جراحی است که به طور تقریبی از حدود  ۲۰ الی ۳۰ سال پیش رایج شده و مورد استفاده وسیع قرار گرفته است .

در عمل لاپاراسکوپی بدون باز کردن شکم ،حفره داخل شکم و لگن کاملا روشن و نمایان میشود ودر این روش به کمک تلسکوپی که همه چیز را چند برابر بزرگنمایی میکند و به این طریق جراح دید بهتری پیدا میکند و توانایی ان را دارد که تمام احشاء داخل شکم را به آسانی مورد بررسی قرار دهد: از جمله رحم، تخمدانها و لوله ها را بررسی می نماید که اگر مشکلی وجود داشته باشد ضمن انجام بررسی و پیدا کردن ان در اصلاح ان نیز عمل لازم را به عمل آورد  .

لا پاراسکوپی چیست؟

لاپاروسکوپی به دو منظور انجام میشود:

۱- لاپاروسکوپی تشخیصی : که هدف مشاهده عضوی که درگیر است و مشکلی دارد.

۲- لاپاروسکوپی درمانی: که هم مشکلات داخل شکم مشاهده میشود و هم جراحی که لازم باشد انجام میگیرد.

 

ناحیه لاپاروسکوپی:

۱- در این روش با توجه به اینکه از طریق سوراخهای کوچک نیم یا یک سانتی متری وارد شکم میشویم محل زخمی که بعد از عمل به جا میگذارد از نظر زیبایی کمترین مشکل را به وجود میاورد .

۲- از طرفی در عمل لاپاروسکوپی به علت اینکه احشاء داخل شکم دستکاری کمتری پیدا میکنند و هوا به داخل شکم بدان صورت وارد نمیشود امکان چسبندگی بعداز عمل بسیار کمتر خواهد بود .

۳- علاوه براین عمل لاپاروسکوپی درد و ناراحتی بیمار بسیار کمتر و به تبع آن استراحت بعداز عمل نیز کوتاهتر میشود و بیمار سریعا میتواند به کار معمول روزانه خود برگردد .

۴- توسط لاپاراسکوپی به علت اینکه جراحی ها خیلی با ظرافت خاصی انجام میشود در خانمهای جوانی که در سالهای بعد میخواهند بچه دار شوند به علت اینکه کمترین عارضه و چسبندگی در شکم ایجاد مشود این نگرانی کمتر در بیماران به وجود میاید و به اسانی میتوانند در اینده بچه دار شوند، موارد زیادی دیده شده که یک جراحی باز کیست تخمدان ساده در یک دختر جوان موجب چسبندگی لوله ها و نازایی شده است .

موارد استفاده از لاپاراسکوپی در بیماریهای زنان :

۱- احساس درد شکم و زیر شکم

۲- بررسی بروز مشکلات در بیمارانی که مشکلات باروری دارند

۳- وجود برخی بیماریها و یا مایع غیر طبیعی درشکم

۴- تشخیص و درمان لاپاراسکوپی اندومتریوز 
۵- جراحی و درمان با لاپاراسکوپی بارداری خارج رحمی ( EP )در خانمها

۶- جراحی لاپاراسکوپی تخمدان پلی کیستیک در بیمارانی که مبتلا به این عارضه هستند

۷- زنانی که دچار چسبندگی در لوله ها ورحم و تخمدانها هستند میتوان با این روش چسبندگی را رفع کرد .

۸- جراحی لاپاراسکوپی فیبروم رحم و یا جراحی برداشتن لاپاراسکوپی رحم با این روش انجام میشود .

۹- در مواردی که بیمار نیاز به یک روش جلوگیری کامل و دایم داشته باشد میتوان توسط لاپاراسکوپ لوله های رحمی را کامل بست .

چگونگی انجام لاپاراسکوپی :

۱- به بیمار بیهوشی عمومی داده و از طریق یک سوزن به حفره داخل شکم گاز دی اکسید کربن یا اکسید نیتروژن وارد میشود و این باعث میشود که محوطه شکم متسع شده و جراح بتواند اعضای داخل شکم را به اسانی ببینید
۲- یک برش کوچک زیر ناف داده شده و تروکار لاپاراسکوپ از این طریق و دوربین ویدویی آن وارد میشود و داخل شکم کاملا برسی میشود و از دو برش دیگر در طرفین شکم هم میتوان وارد شکم شد و تروکارهای خاص آن را وارد کرد و جراحی و یا برسی شکم توسط این سوراخ و اگر سوراخ دیگری نیاز بود میتوان ایجاد کرد و جراحی را به طور کامل انجام داد
در پروسه جراحی میتوان از لیزر در لاپاراسکوپی استفاده کرد و ضایعات داخل شکم را درمان کرد و برشهایی که لازم باشد انجام داد و استفاده خوبی از لیزر در جراحی لاپاراسکوپی نیز امکان پذیر میباشد

زمان انجام لاپاراسکوپی:

در هر زمان برای خانمها لاپاراسکوپی امکان پذیر میباشد ولی ترجیحا بهتر است ۵ روز پس از پاک شدن بیمار از قائدگی انجام شود.

مراقبتهایی بعد از عمل لاپاراسکوپی :

۱-بیماران پس از عمل سعی کنند حداقل به مدت ۱ الی ۲ روز استراحت داخل منزل داشته باشند .

۱- بیماران روز بعد از عمل میتوانند استحمام کنند و ۲الی۳ روز پس از عمل جراحی کار روزانه خود در بیرون از منزل را شروع کنند .

۲- مقاربت بیماران حدود ۷ الی ۸ روز پس از انجام لاپاراسکوپی امکان پذیر است .

۳-در بیمارانی که بخیه قابل جذب ندارند یک هفته بعد بخیه کشیده میشود و در بیماران ما بخیه قابل جذب میباشد و نیاز به کشیدن ندارد.

۴- در بیمارانی که مشکل لوله های رحمی دارند و برای برسی انها از ماده حاجب استفاده میکنیم پس از عمل جراحی ممکن است ادرار انها رنگی شود که بیماران نبایستی نگران این موضوع باشند.

۳- بیماران ممکن است احساس ناراحتی در گردن و شانه ها داشته باشند که نیاز به مراقبت نیست و به تدریج بهبود پیدا میکنند.

۴-  بیماران ممکنست احساس گلو درد داشته باشند که نیاز به مراقبت خاصی نیست به علت بیهوشی در بیماران میباشد که قابل رفع میباشد .
عمل جراحی باز بهتر است یا عمل جراحی با لاپاراسکوپی : 
در بررسی هایی که انجام شده  در دو سه دهه اخیر به این نتیجه رسیده اند که تمام بیماران در جراحیهایی که با لاپاراسکوپی امکان پذیر است ترجیجا با لاپاراسکوپی انجام شود .در امریکا و اروپا بیشتر اعمال جراحی تقریبا با لاپاراسکوپ انجام میشود. این روش مطمئن و با اسیب کمتر است،بطور مثال جراحی لاپاراسکوپی رحم بسیار ارجح هست نسبت به جراحی باز چرا که درلاپاراسکوپی رحم تروما و اسیب جراحی به بیمار بسیار کمتر و بدین منظور برای بیمار بسیار راحت و سودمند می باشد.

هزینه عمل لاپاراسکوپی در مقایسه با جراحی باز حدود حداقل ۲۰ در صد بیشتر می باشد و در مقابل محسنات ان بسیار مناسب  و معقول برای بیماران می باشد.
مسئله مهم در جراحی  لاپاراسکوپیک این است که حتما جراح باید متبحر و دارای تجربه باشد تا بیماران دچار اسیب نشوند اگر مهارت جراح کافی نباشد اسیبها و عوارض در جراحی لاپاراسکوپی بیشتر از جراحی باز میشود .

حاملگی بعد از لاپاراسکوپی :

لاپاراسکوپی برای حاملگی روش نوین و پیشگام در تشخیص و درمان ناباروری بوده و منجربه درمان وافزایش میزان باروری می گردد.

درمطالعه و بررسی بیماران عمل شده در تحت نظر دکتر شهناز امینی موارد درمان ناباروری بویژه در افراد با مشگل :

۱-چسبندگی

۲ -انسداد لوله های رحمی یکطرفه یا دوطرفه

۳-مشکلات تخمدانی

۴-آندومتر یوز با چسبندگی

۵- کیست تخمدان

پس از درمان میانگین مدت زمان حاملگی بعد از لاپاراسکوپی حدود یکسال بوده است و احتمال بارداری بعد از عمل لاپاراسکوپی بسیار بالاست .
.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *