چطور بفهمیم کیسه آب جنین پاره شده است؟

در دوران بارداری، همیشه سوالاتی در مورد پارگی کیسه آب مطرح می شود. منظور از «پارگی کیسه آب» پاره شدن کیسه ای محتوی مایع آمنیوتیک است که در اوایل دوران

بارداری در اطراف جنین ایجاد می شود. با پاره شدن این کیسه، مایع آمنیوتیک از واژن خارج خواهد شد.

در این مطلب از سایت دکتر الهه زارعان به بررسی و پاسخ به سوال متداول چطور بفهمیم کیسه آب جنین پاره شده است؟ برای بازدید کنندگان سایت پرداخته ایم.

چطور بفهمیم کیسه آب جنین پاره شده است؟

پاره شدن کیسه آب ممکن است قبل یا هنگام زایمان رخ دهد. پاره شدن کیسه آب بدون درد است زیرا این کیسه فاقد گیرنده های درد هستند. برای تشخیص پارگی کیسه آب جنین باید به این نکته توجه کنید که تجربه پاره شدن کیسه آب برای هر زن باردار متفاوت است. ممکن است پارگی کیسه آب جنین به یکی از حالت های زیر باشد:

• در بسیاری از زنان باردار پاره شدن کیسه آب با خروج ناگهانی حجم زیادی از مایعات تقریبا بی رنگ و بی بو همراه است. در چنین مواقعی مادر باردار احساسی شبیه به ترکیدن یک بادکنک پر از آب را در شکم خود تجربه می کند.
• گاهی ممکن است مایع آمنیوتیک در برخی از افراد به صورت قطره ای خارج شود و چکه کند. در این حالت مادر متوجه رطوبت بیش از حد در لباس زیر خود می شود. اغلب این رطوبت با ترشحات طبیعی واژن یا ادرار اشتباه گرفته می شود.
• ممکن است کیسه آب پاره نشود. این مسئله به ندرت اتفاق می افتد و پزشک متخصص زنان مجبور شود حین زایمان کیسه را پاره کند.
در صورت شک به پارگی کیسه آب جنین سریعتر به پزشک یا بیمارستان مراجعه کنید.

در صورت مفید بودن مطلب  مورد نظر را برای دوستان خود و عزیزانی که فکر میکنید به دنبال پاسخ این سوال هستند به اشتراک بگذارید.

 

دکتر الهه زارعان

متخصص و جراح زنان و زایمان – فلوشیپ پریناتولوژی

دانشیار دانشکده پزشکی

عضو بنیاد FMF

جهت کسب اطلاعات تماس لطفا کلیک کنید

سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای خانم دکتر ارسال نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *