چه زنانی بیشتر احتمال داشتن تهوع بارداری دارند؟

چه زنانی بیشتر احتمال داشتن تهوع بارداری دارند؟

شما احتمال بیشتری برای تجربهٔ حالت تهوع یا استفراغ بارداری دارید، اگر یکی از موارد زیر را داشته باشید:

بارداری چندقلو: اگر دوقلو یا چندقلو باردار هستید، تهوع شما می‌تواند ناشی از بالاتر بودن سطح هورمون hCG، استروژن یا دیگر هورمون‌ها در بدنتان باشد و شما احتمال بیشتری برای داشتن تهوع و استفراغ شدیدتر از میانگین دارید. از سوی دیگر، این هم قطعی نیست، زیرا برخی از زنانی که دوقلو باردارند نیز ممکن است تهوع کمی داشته باشند یا اصلاً تهوع نداشته باشند.

سابقهٔ داشتن تهوع در بارداری‌ قبلی: اگر در بارداری قبلی‌تان حالت تهوع و استفراغ داشته‌اید، احتمالش هست که باز همم این حالت را تجربه کنید.

حالت تهوع و استفراغ بعد از خوردن قرص‌های ضدبارداری: اگر سابقهٔ حالت تهوع و استفراغ را به عنوان عوارض جانبی قرص‌های ضدبارداری در گذشته داشته‌اید که احتمالاً ناشی از پاسخ بدن شما به استروژن است، امکان دارد در بارداری نیز این تهوع را تجربه کنید.

تهوع ماشین‌زدگی: اگر شما مستعد تهوع حرکتی یعنی تهوع ناشی از حرکت هستید که اغلب به عنوان ماشین‌زدگی از آن یاد می‌شود، احتمال بیشتری برای تجربه کردن تهوع بارداری نیز دارید.

سابقهٔ وراثتی تهوع: سابقهٔ ارثی تهوع در دورهٔ نیز می‌تواند یکی از احتمالات دیگر باشد. به عنوان مثال، اگر مادر یا خواهران شما تهوع بارداری شدید داشته‌اند، احتمال بیشتری وجود دارد که شما هم آن را داشته باشید.

سردردهای میگرنی: یکی دیگر از احتمالات، داشتن و سابقهٔ سردردهای میگرنی در خانم‌هاست. اگر سردردهای میگرنی دارید ممکن است تهوع بارداری را نیز تجربه کنید.

در نهایت نیز بهتر است با راهکارهای درست برای کم کردن تهوع بارداری آشنا شوید و مطالب علمی را فقط برای بیشتر شدن تجربه و آگاهی‌تان بخوانید تا مجبور نباشید با شنیدن حرف‌ها و باورهای اشتباه افراد ناآگاه در مورد بارداری نگران شوید یا بیش از حد فکر کنید. بارداری و زایمان شیرینی را برایتان آرزو می‌کنیم.

این مطلب را برای دوستان خود هم به اشتراک بگذارید.

دکتر الهه زارعان

متخصص و جراح زنان و زایمان – فلوشیپ پریناتولوژی

دانشیار دانشکده پزشکی

عضو بنیاد FMF

جهت کسب اطلاعات تماس لطفا کلیک کنید

سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه ها و نظرات برای خانم دکتر ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *